רשלנות עו"ד

הביקוש לשירותי עורך דין קיים כל העת והם ניתנים לאנשים פרטיים, למוסדות, לעסקים, לגופים מוסדיים, ממשלתיים ואחרים, ובעצם, לכל מי שזקוק לכך. למעשה, שירותי עורכי דין נדרשים כחלק בלתי נפרד מהליכים שונים, ודי אם נזכיר, קנייה ומכירת נכסים, הסכמי ממון, אימוץ ילדים, שירותים נוטריוניים וכיוצא בזה. במרבית המקרים, שירותי עורכי הדין ניתנים ללא דופי, אבל יש מקרים בהם נגרמים ללקוחות נזקים בעת ייצוגם. מדובר על טעויות בשיקול הדעת של עורך הדין, בניהול לא נכון ובייצוג לא הולם, ולעיתים, גם בזדון ובפעולות הקשורות בפלילים. במידה, ולדעת הלקוח, הנזקים הינם קשים במיוחד, אזי הוא יכול לנסות לתבוע את עורך הדין בתביעה אזרחית בגין רשלנות מקצועית.

טעות שאינה סבירה

ההגדרה המתאימה ביותר לרשלנות מקצועית של עורכי דין הינה שהטעות שלו היא טעות קיצונית שעורך דין סביר לא היה טועה בה. צריך לזכור, כי עורך דין יכול לטעות והויכוח יהיה על מידת הטעות,  אלא שיכול להיות מצב שבו הלקוח סבור שהטעות הינה חמורה אבל בורר וגם בית המשפט יחשבו אחרת. במקרים כאלו, יכול התובע להפסיד במשפט ולהיות מחויב בפיצוי כספי. לכן, יש לשקול היטב טרם הגשת תביעה, וייעוץ מקצועי אצל עורך דין שמתמחה בתחום יכול לסייע רבות. במקרים רבים יקבל הלקוח עצה טובה להימנע מתביעת רשלנות עו"ד, כך הוא יכול לחסוך זמן וכסף יקר, וכן עגמת נפש מיותרת.

עבירות פליליות

יש מקרים אחרים בהם ברורה אשמתו של עורך הדין, ואלו מקרים בהם הוא עבר עבירה פלילית. במקרה כזה עומדות לזכות הלקוח מספר אפשרויות. כאמור, הגשת תביעה אזרחית, הגשת תלונה במשטרה והגשת תלונה לגופים המתאימים בלשכת עורכי הדין או היועץ המשפטי לממשלה. ניתן להגיש תלונות אלו במקביל אבל לא תמיד כדאי לעשות כך. כדאי להתייעץ גם בסוגיה זאת. בכל מקרה, לרשלנות של עורכי דין עלולות להיות השלכות קשות ורובן קשורות בנזקים כספיים ואחרים שנגרמים ללקוח. במקרים רבים, מייצג עורך הדין לקוחות בתחומי רכישת ומכירת נדל"ן, בנושאים עסקיים, בתביעות פליליות ואזרחיות ועוד. טעות בלתי סבירה יכולה לשולח מיוצגים לכלא, לגרום לאחרים להפסיד ממון, לשבש עסקת רכישת חברה וכדומה.

קודים אתיים

צריך לזכור, כי לעורך דין יש חובות המעוגנות בחוקים רלוונטיים. עורך דין כפוף לקודים אתיים כלפי לקוחו, ובנוסף, לקודים אחרים הנקבעים באמצעות וועדות האתיקה שמנוהלות על ידי לשכת עורכי הדין. יחד עם זאת, לא מקובל להגיש תביעה נגד עורך דין בגלל רגש של נקמנות וכאשר אין סיבות אמיתיות לעשות כך. פעולה כזאת עלולה להתפרש על ידי בתי המשפט כניסיון לפגוע בשמו הטוב של עורך הדין והדבר יזיק למגיש התביעה. חשוב לציין, כי במקרים בהם נגרמו נזקים ממשיים יכול הלקוח לעמוד על זכותו לפתוח בהליכים נגד עורך הדין, אבל מן הראוי שיעשה זאת לאחר ייעוץ מתאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.