חיי הנישואין לעתים מגיעים, למרבה הצער, למצב שבו מחליט אחד הצדדים או שניהם יחד להתגרש

מוסד הנישואין הוא אחד המוסדות המשמעותיים והעתיקים ביותר ששמרו ואף הגבירו את מידת החשיבות שלהם בעולם המודרני. גם כיום, חיי הזוגיות של מרבית האנשים מעוגנים בנישואין ובכל הכרוך בהם, כאשר לכל דת ולכל מדינה יש את המנהגים ואת החוקים שלה בכל הנוגע לנישואין ולחיי הנישואין. בהתאם לכך, גם בכל מה שנוגע לסופם המוקדם של חיי הנישואין, קרי תהליך הגירושין, לכל תרבות יש חוקים שונים. במדינת ישראל, כידוע לנו, הסמכות בכל מה שנוגע לדיני נישואין וכמובן שגם לדיני גירושין מתחלקת בין הרבנות, קרי בית הדין הרבני, ובין בית המשפט לענייני משפחה. כעת ניגע בפתיחה של תיק גירושין ובמשמעויות השונות של תהליך זה.

היכן פותחים תיק גירושין, כיצד עושים זאת, האם הדבר כרוך בתשלום ומשמעויות נוספות

  • איפה פותחים תיק גירושין? בכל מה שנוגע לגירושין במדינת ישראל, בית הדין הרבני שמר על מעמדו המיוחד במשך שנים. במדינת ישראל, כאשר שני יהודים על פי דתם (גם אם לא על פי אמונתם) רוצים להתגרש, הדרך חייבת לעבור בפתיחת תיק גירושין ברבנות. את הנושאים השונים הקשורים לתנאי הגירושין עצמם, כמו חלוקת הרכוש, המזונות, משמורות הילדים וכדומה – ניתן לנהל גם תחת ערכאה משפטית של בית המשפט לענייני משפחה. אם זאת, בכל מה שנוגע לפתיחת תיק הגירושין ולקבלת הגט, עלינו לעשות זאת – ומומלץ לעשות זאת באמצעות ייצוג משפטי מתאים בתחום – דרך בית הדין הרבני.
  • עוד על תהליך פתיחת תיק הגירושין – פתיחת תיק גירושין לא מתבצעת בחינם לחלוטין, אך לא מדובר בתהליך יקר מאוד. בסה"כ יש לשלם 251 ₪ עבור פתיחת התיק, וסכום זהה מכל אחד מבני הזוג עבור תעודת הגירושין – סה"כ 753 ₪. משמעויות נוספות שתוכלנה להיות לתהליך פתיחת תיק הגירושין הן רבות – ראשית, יש משמעות רבה להסכמה של שני הצדדים בהליך הגירושין. בנוסף, גם לניהול תיק הגירושין – בבית המשפט או בבית הדין הרבני – יש משמעות בכל מה שנוגע לנטייה של כל מוסד להחלטות שונות. מבחינת הבעל או האישה, ומי מהם שפותח את תיק הגירושין, בדרך כלל אין לדבר משמעות רבה כל כך, שכן גם אם פתיחת התיק לא נעשית בהסכמה בכל מקרה היא צריכה להיות נדונה בערכאה משפטית כלשהי.

פתיחת תיק גירושין, כמו גם תהליך הגירושין עצמו, לא חייבים להיות מתישים וקשים

הדרך הנכונה ביותר לעבור תהליך עדין וקשה כמו תהליך הגירושין, שפתיחת תיק גירושין היא רק יריית הפתיחה שלו, היא בצורה השקולה והמכבדת ביותר שניתן, ועם הייעוץ המשפטי והייצוג המשפטי האיכותי ביותר שניתן לקבל בתחום – בין אם בערכאות משפטיות של ממש, ובין אם, לטובת כל הצדדים, בגישור וניסוח הסכם מקובל על שני הצדדים שיוכלו להיפרד לשלום.