תחום הגירושין הוא תחום שחשוב לדעת כיצד לגשת אליו מבחינה משפטית

עילה לגירושיןהסטטיסטיקה המצערת של השנים האחרונות מצביעה על עלייה חדה במגמת הגירושין לא רק בישראל אלא בעולם כולו. יותר ויותר זוגות מתגרשים, ואולי יש בכך גם מן החיובי – שכן הדבר אומר שאנשים לא מוכנים להתפשר עוד על הזוגיות שלהם, ומחפשים תמיד את ההצלחה ואת האהבה, גם כאשר מערכת היחסים שלהם דועכת. עם זאת, בישראל ישנה מערכת עדינה בכל מה שנוגע לגירושין, שכן הסמכות העליונה בתחום זה מבחינה משפטית היא הרבנות, וחשוב מאוד לדעת כיצד להתמודד עם הגוף הזה בהליכי הגירושין בכדי לקבל את מה שמגיע לכל צד. ישנם גם מצבים בהם בית הדין הרבני יכול לכפות גירושין על אחד הצדדים, ואלה למעשה המצבים המהווים עילה לגירושין, בלי קשר להסכמה בין שני הצדדים שהיא כמובן הדרך המהירה ביותר והאפקטיבית ביותר להתגרש. כעת, נבין בדיוק מהם המצבים האלה וכיצד ניתן להוכיח אותם.

מה מתקבל בבית הדין בתור עילה לגירושין? האם ניתן לחייב בגירושין?

  • חוסר נאמנות – מצב של בגידה, או במילים אחרות של חוסר נאמנות, הוא אחת העילות הברורות ביותר והמובנות ביותר לגירושין. בין אם מדובר באישה שבוגדת בבעלה ובין אם בבעל שבוגד באשתו, כאשר ישנה בגידה מעורבת – בית הדין הרבני יכול לכפות גירושין שכן מדובר בעילה ברורה ומוצדקת גם מבחינה הלכתית. במקרים רבים, האתגר עם חוסר נאמנות הוא עניין ההוכחה, וכאן ישנם מספר כלים יעילים ביותר – חקירה פרטית או בדיקת פוליגרף. בשני המקרים, ניתן להשיג ראיות ברורות ומוצקות בדבר חוסר הנאמנות של אחד הצדדים, וחשוב להדגיש כי במקרה של בדיקת פוליגרף, הבדיקה צריכה להיות מוסכמת על שני הצדדים ולהתבצע על ידי מכון פוליגרף מוסמך, שיספק תוצאות מדויקות ומאושרות לבית הדין, שיעשה עמן צדק.
  • אי קיום יחסים – אחת העילות הבולטות לגירושין היא מצב של אי קיום יחסים, מצד כל אחד מהצדדים. בתי הדין הרבניים אף מרחיבים את העילה הזאת גם למצבים של חוסר פוריות, אבל בגבולות סבירים אפשר לדבר על מצבים בהם אחד הצדדים בנישואין מסרב לקיים יחסי אישות עם הצד השני מכל סיבה שהיא. במצבים שכאלה, המניעה הזאת מהווה גם היא עילה חותכת לגירושין, ובית הדין הרבני יכול לכפות את הגירושין במידה והדבר מוכח. גם כאן, בדיקת פוליגרף מאומתת יכולה להיות כלי אפקטיבי במיוחד.

אם ניתן להוכיח מצב שמקיים עילה לגירושין, חשוב מאוד לעשות זאת

אם יש בידיכם הכלים הפרטיים או הטכנולוגיים להוכיח שהעילה שלכם לגירושין אכן מתקיימת ואכן רלוונטית, חשוב מאוד שתעשו זאת. לעתים קרובות גרירת הרגליים בבית הדין הרבני יכולה להימשך שנים רבות ומאמצים רבים, ובאמצעות עילה ברורה ומוכחת לגירושין ניתן לקצר את התהליכים האלה בצורה משמעותית ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.