חוות דעת משפטית

מתי מגישים חוות דעת משפטית?

חוות דעת משפטית היא חוות דעת כתובה, המוגשת על ידי עורך דין המתמחה בתחום התביעה כראיה נוספת שניתן להתבסס עליה כשבוחנים את התביעה עצמה. אבל – לא תמיד כדאי להגיש את חוות הדעת מיד עם הגשת התביעה, שכן במקרים מסוימים הדבר עלול לפגוע בתהליך ולגרום לבית המשפט לפסוק דווקא לרעתו של מגיש התביעה. אז מתי כדאי לבצע ולהגיש חוות דעת ואיך לעשות את זה נכון? במאמר זה תמצאו את התשובות.

 • ליקויי בנייה – כאשר מגישים תביעה בנושא ליקויי בנייה, אין צורך להגיש חוות דעת משפטית ביחד עם התביעה עצמה. למרות זאת, מכיוון שהדבר יתבקש בהמשך התהליך, כדאי בכל זאת לדאוג לוות דעת משפטית לפני הגשת התביעה, ולהגיש את כל המסמכים ביחד. הגשת חוות הדעת בשלב מוקדם עשויה לזרז את התהליך ולאפשר לכם לקבל את פסק הדין הרבה יותר מהר.

 

 • רשלנות רפואית – במקרה של הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, חשוב מאוד להגיש חוות דעת משפטית ביחד עם כתב התביעה. הגשת תביעה ללא חוות דעת עלולה להביא לכך שבית המשפט ידחה את התביעה ויבקש מכם להגיש אותה שוב עם כל המסמכים במקרה הטוב, אבל גם לכך שבית המשפט יבטל לגמרי את התביעה, ואז תצטרכו להתחיל מחדש את התהליך כולו.

 

 • תביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי – כאשר מגישים תביעה נגד המוסד לביטוח לאומי, אין חובה לצרף לתביעה חוות דעת משפטית, אולם בהחלט ייתכן שזה יידרש בהמשך. למעשה, מאוד תלוי מהו נושא התביעה. יש תביעות בהן כדאי מאוד להוסיף חוות דעת משפטית, ויש כאלה שזה לא באמת משנה. לכן, כדאי להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום, ולבקש הדרכה מסודרת לגבי המסמכים הנדרשים ואלה שלא.

 

 • תאונות דרכים – זה הנושא שבו אסור בתכלית האיסור לצרף חוות דעת משפטית לכתב התביעה. זאת משום שבכל מה שקשור לנזקי גוף, יש לבקש מבית המשפט למנות מומחה רפואי לנזקים מהם סובלים. בית המשפט יבחן את כתב התביעה ואם ימצא לנכון – ימנה את המומחה שעל פי חוות דעתו יתנהל המשפט.

 

 • תאונות עבודה – כשמדובר בתאונות עבודה חלה חובה להגיש חוות דעת משפטית ביחד עם כתב התביעה. אם לא מ
  חוות דעת משפטית
   

  גישים את חוות הדעת, אי אפשר יהיה לבקש הכרה בנכות, והדבר יכול לפגוע בצורה קשה בהחלטה לגבי פיצויים או קצבאות.

 

 • נזקי גוף – אם נגרמו לכם נזקי גוף שלא כתוצאה מתאונת דרכים, חלה עליכם חובה להגיש חוות דעת משפטית בצירוף לכתב התביעה. אם לא תגישו – התיק ינוהל ללא דיון בקצבת נכות ואם תזכו במשפט תוכלו לקבל רק פיצויים בגין הפסדי שכר, כאב והוצאות רפואיות.

 

 • תביעה בגין פוליסת סיעוד – בעבר היה מאוד כדאי להגיש חוות דעת משפטית בצירוף לתביעות בגין פוליסות סיעוד, אולם בשנים האחרונות, לאחר דיונים רבים בנושא, הגיעו למסקנה שניתן בהחלט להסתפק בהערכה תפקודית שנכתבת על ידי אחות וכך לחסוך הרבה מאוד כסף בגין בקשת חוות דעת משפטית.

לסיכום

חוות דעת משפטית היא חוות דעת שמאוד כדאי להגיש ברוב המוחלט של המקרים, ושאסור בתכלית האיסור להגיש כשמדובר בתביעה בגין תאונת דרכים. כשאתם מבקשים חוות דעת כזאת, חשוב מאוד שהיא תיכתב על ידי עורך דין המתמחה בתחום ואשר רשאי לכתוב חוות דעת שכאלה. בהצלחה!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.