ראשית, נסביר מהי בדיוק משפחה אומנת ובאיזה מצבים ילדים מגיעים לסידור שכזה

כל ילד צריך מסגרת משפחתית חמה ואוהבת ככל הניתן להעניק לו. עם זאת, לא כל ילד אכן זוכה למסגרת הזאת במשפחה אליה הוא נולד. אנחנו חיים בחברה שבה לא מעט ילדים לא זוכים לקבל את המגיע להם – בין אם מסיבות טראגיות כמו פטירה של ההורים או של התעללות מקרבם, ובין אם בגלל חוסר יכולת של ההורים לטפל בילדים בשל בעיות כלכליות או אישיות בחיי הבית. במצב שכזה, ישנו מוסד שמאפשר למשפחות לקבל אליהן את הילדים באופן זמני וקצר טווח או לטווח ארוך יחסית, לדאוג לצרכיהם תוך שמירה על מערכת יחסים בריאה עם ההורים הביולוגיים, ולתת לילדים את האהבה והחינוך הנחוצים להם לקראת אימוץ, חזרה להורים הביולוגיים או הגעה לגיל 18. אלה הן, כמובן, משפחות אומנה.

מהם הקריטריונים להפיכה למשפחה אומנת, מהם התנאים השונים הכרוכים בכך, ומי אחראי על כך

  • קריטריונים – ישנם כמה וכמה קריטריונים מחייבים במדינת ישראל בכל מה שנוגע להפיכה למשפחה אומנת. הקריטריונים הללו כוללים בין השאר: גיל מתחת ל-55, מצב רפואי תקין ומאושר ע"י רופא, היעדר רישום פלילי והיעדר עבירות מין לגבר, מרחב אליו יכול להיכנס הילד בבית המשפחה, מצב כלכלי ראוי לקליטת ילד נוסף, יחסים תקינים בין בני הבית והמשפחה, המלצות כתובות וחתומות מגורמים המכירים את המשפחה, בדרך כלל בקהילה, ויכולים להעיד על התאמתה, וכן קבלה של המשפחה את התפקיד של משפחה אומנת תוך הבנה של המשמעות של תפקיד זה – להיות בית משלים, מפתח ובונה עבור הילד תוך שמירה על יחסיו עם ההורים הביולוגיים.
  • מה חשוב לדעת – ישנן ארבע עמותות ישראליות המטפלות בענייני האומנה, בהתאם לאזור בארץ שבו המשפחה ממוקמת, ובהתאם לילדים עצמם – ילדים עם צרכים מיוחדים מקבלים אומנה טיפולית במענה ממוקד ספציפי. תהליך הפיכה למשפחה אומנת הוא תהליך שמקבלים בו הרבה ייעוץ וליווי וחשוב לברר ולהכיר את כל מה שנוגע לתמיכה במשפחה האומנת, כולל החזרי הוצאות ומסגרת של אומנה לצורך אימוץ, שהיא מסגרת ספציפית בעולם האומנה שיכולה להתאים למסגרות משפחתיות ספציפיות. חשוב להבין כי האומנה יכולה להיות קצרת או ארוכת טווח, לקראת אימוץ או לא, כאשר אומנה ארוכת טווח נגמרת על פי חוק בגיל 18, ובילדים בעלי צרכים מיוחדים אין לה הגבלה מעשית.

אומנה היא אחד המעשים המוסריים החשובים והמשמעותיים ביותר שמשפחה יכולה לבצע

אם אתם מעוניינים לבדוק את האפשרות של הפיכה למשפחה אומנת, חשוב להכיר את המוסדות השונים העוסקים בכך וגם לצלוח את הביורוקרטיה הכרוכה בכך בצורה הפשוטה והקלה ביותר. גם ברגעים המסובכים הקשורים באומנה, חשוב לזכור עד כמה מדובר במעשה חשוב – וכל מי שנוגע בתחום זה מבין זאת עד מהרה.