תהליך הגירושין הוא תהליך קשה לא רק מבחינה פרקטית, אלא גם ובעיקר נפשית

גירושין הן תהליך לא קל לאף אחד מהצדדים הנוגעים בדבר, אך למרבה הצער כיום גם מדובר בתהליך נפוץ יותר מאי פעם בעבר. שליש מהזוגות הנשואים בכל רגע נתון עתידים להתגרש, וזהו נתון שהמשמעויות שלו הן רבות מספור. המשמעויות השונות של תהליך הגירושין נוגעות לתחום הכלכלי של בני הזוג, למשפחה ולילדים כמובן, אך תחום אחד שלא תמיד מקבל את תשומת הלב שראוי לתת לו הוא העולם הנפשי של הצדדים השונים בגירושין. במרבית המקרים, תהליך הגירושין כולל גם פרידה של זוגיות שמגדירה את האדם במשך לא מעט זמן, והפרידה הזאת משאירה צלקות נפשיות וצורך מהותי בטיפול נפשי לאחר גירושין.

למי מתאים טיפול נפשי לאחר גירושין, מהם סוגי הטיפול השונים, ועוד מידע שיכול לסייע

  • עבור מי מיועד הטיפול לאחר הגירושין? טיפול נפשי לאחר גירושין הוא טיפול מגוון שתלוי, בעיקר, במצבו הנפשי של האדם הפונה לטיפול. הסיטואציות השונות שבגינן נפנה לטיפול נפשי שכזה הן תחושה של ערך עצמי נמוך ותחושת מסוגלות נמוכה לחזור לעולם הרווקות. תחושת הערך העצמי הנמוכה מגיעה לעתים קרובות בדיוק משום שהקשר הזוגי הוא זה שמקושר אוטומטית לתחושת הערך העצמי, והתפרקותו פוגעת בכך. גם מבחינת ההסתגלות לשינוי המשמעותי בחיים, שכולל לא רק פירוק של תא משפחתי אלא גם מעברים של דירה ושינוי של סגנון חיים – בהחלט יתכן שיהיו קשיים נפשיים. גם מצבים של רגשות קשים כלפי הצד השני וכעס כלפי העולם הם נפוצים למדי לאחר גירושין.
  • סוגי הטיפול השונים – טיפול נפשי לאחר גירושין, בצורתו הבסיסית, יהיה בדרך כלל טיפול פסיכולוגי שיכול להגיע גם במסגרת של קופת חולים ומטפלים מטעמה, וגם במסגרת פרטית עם אנשים המתמחים בכך. עם זאת, ישנם מצבים בהם הטיפול הנפשי הוא הכרחי לאחר הידרדרות נפשית של ממש והגעה למצב של דיכאון, ובמצב כזה לעתים יש צורך אף בטיפול פסיכיאטרי. בכל אופן, יש להתאים את סוג הטיפול לחומרת המצב מבחינת המטופל – ובמידה וישנן מחשבות אובדניות של ממש ותחושת דיכאון קשה בעקבות הדיכאון בהחלט יתכן כי יש צורך בטיפול פסיכיאטרי. במרבית המקרים, טיפול פסיכולוגי איכותי המתמחה בעניינים שקשורים לפרידות וגירושין יכול להיות מענה איכותי מאוד גם ללא טיפול תרופתי.

לאחר תהליך הגירושין, אם אתם מרגישים שאתם צריכים סיוע נפשי, אל תתביישו לקבל אותו

אם אתם נמצאים במהלכו או באחריתו של תהליך גירושין שהקשה עליכם ומקשה עליכם מבחינה נפשית, הבריאות הנפשית שלכם צריכה להיות העדיפות העליונה שלכם. אל תתביישו לקבל סיוע נפשי, בין אם מדובר בסיוע פסיכולוגי ובין אם במענה תרופתי ופסיכיאטרי של ממש. פנו אלינו ותתאימו לעצמכם את אופי הטיפול שנחוץ לכם, בשביל לפתוח באמת דף חדש בחיים שלכם.