התא המשפחתי הוא המרכיב החשוב ביותר בחייו של האדם בחברה המודרנית

חיי המשפחה שלנו הם ללא ספק חיים עשירים ומיוחדים. אין מסגרת שהאדם הממוצע משתייך אליה בהיקף נרחב יותר מהמסגרת המשפחתית. כשאנחנו ילדים, הדבר נכון לגבי התא המשפחתי הקטן שלנו – וכשאנחנו גדלים אנחנו עוברים את הצד לצד המבוגרים וההורים בתא המשפחתי. עם זאת, בין אם כאשר אנחנו צעירים ובין אם כהורים, החיים המשפחתיים הם לא תמיד הדבר המושלם והפשוט ביותר בעולם. למעשה, אפשר גם להגיד שאין תא משפחתי שאין בו בעיות ואתגרים, ואלה מהווים חלק מההתבגרות והחיים שלנו כמשפחה. עם זאת, כאשר אנחנו מרגישים שהמצב יוצא מכלל שליטה ושישנם קשיים ואתגרים משמעותיים במיוחד המקשים על התא המשפחתי שלנו, מסגרת של טיפול משפחתי יכולה להיות מסגרת מתאימה מאוד עבורנו.

מהו בדיוק טיפול משפחתי, למי הוא מיועד, מה מטרותיו ומה עוד אפשר להגיד עליו?

  • מה זה טיפול משפחתי? טיפול משפחתי הוא סוג מסוים של טיפול פסיכותרפי, שהמשתתפים בו הם מספר בני משפחה או כולם. הטיפול המשפחתי יכול להיות טיפול שמטרתו לתת מענה על קושי או סיטואציה מסוימת בחיים של אחד מבני המשפחה, אך לעתים קרובות יהיה הטיפול המשפחתי ממוקד בכל חברי המשפחה, וברתימה שלהם להתמודדות איכותית עם הקשיים והאתגרים השונים של כולם יחד, של מערכת היחסים שלהם ככלל, ושל כל אחד מהם בנפרד.
  • מהן מטרות הטיפול ומהי הצלחה בו? הטיפול המשפחתי הוא טיפול ששם במרכז תשומת הלב את הנורמות הבעייתיות ואת דפוסי ההתנהגות והתקשורת השגויים, שיוצרים את האתגרים השונים בחיי המשפחה ובתקשורת הבין אישית בה. הפנייה לטיפול משפחתי לא מעידה על כישלון הורי או על חוסר יציבות משפחתית, אלא ההפך – על הנכונות לשפר את התקשורת ואת היחסים המשפחתיים. כך, לדוגמה, הצלחה בטיפול משפחתי בהחלט תוכל להיות מוגדרת כמצב שבו הפרט במשפחה מרגיש חלק ממנה במידה רבה יותר, ותורם את חלקו לתא המשפחתי ככלל, שמתפקד בצורה הרמונית ונעימה יותר לאורך זמן.
  • באילו סיטואציות הטיפול רלוונטיות? יש לא מעט סיטואציות שבהן טיפול משפחתי יכול להיות תשובה איכותית ונכונה עבור האתגרים השונים בחיי המשפחה. כמה דוגמאות יכולות להיות מצב של משפחה המתקשה עם המתבגרים בה, תקופות משבר משפחתיות בעקבות קשיים כלכליים או אישיים, וכמובן שגם תאים משפחתיים חדשים שמולחמים יחד בעקבות נישואים שניים וחיים משותפים של אחים והורים ללא קשרי דם.

התא המשפחתי שלכם צריך את הטוב ביותר לטווח הארוך, ולא רק מענה לצרכים קצרים

פנייה לטיפול משפחתי, במצב שבו המשפחה מתקשה לתפקד בצורה איכותית כתא משפחתי אחיד ואוהב, ובמצב שבו הפרט במשפחה מרגיש מנותק ממנה ולא מוצא את הקול שלו בתוכה, היא פנייה חשובה במיוחד. באמצעות הטיפול המשפחתי האיכותי שלנו, תוכלו לשפר את התקשורת שלכם ואת חיי המשפחה שלכם ככלל באופן משמעותי, בפתרון איכותי לטווח הארוך.