חיי הזוגיות יכולים להיות חיים מלאים ומאושרים, אך בכל מקרה יש בהם גם לא מעט אתגרים

בני האדם הם בעלי חיים משפחתיים וזוגיים. כלומר, אצל מרביתנו הצורך לחיות בחיי זוגיות אוהבים ובחיי משפחה מלאים ומאושרים הוא לא פחות מצורך גנטי וביולוגי – אך עם זאת החברה המודרנית היא חברה שבה לכל אדם יש את השאיפות שלו, הרצונות שלו והמרכיבים הייחודיים של אופיו ואישיותו, מה שהופך כל מערכת של זוגיות לאתגר – וצליחה של האתגרים השונים בחיי הזוגיות היא תנאי הכרחי לחיי זוגיות ומשפחה מאושרים ומלאים. בהנחה שכאשר אנחנו חיים בזוגיות שכזו זו אכן השאיפה שלנו, אנחנו צריכים לדעת שלעתים את הכלים לצלוח את האתגרים השונים אין לנו בהכרח בכוחות עצמנו, ועלינו לפנות לייעוץ מקצועי בתחום הזוגיות – מה שאנחנו מכירים יותר בשם טיפול זוגי.

קצת על מבנה הטיפול הזוגי, על מיהו מטפל מוסמך, ועל סיטואציות מסוימות ונפוצות בטיפול

  • מבנה הטיפול הזוגי – אי אפשר לאפיין אך ורק מבנה אחד ומטרה אחת לטיפולים זוגיים, שכן עצם הקיום של טיפול זוגי איכותי מובנה על ההבנה שלכל זוג יש את הבעיות והאתגרים שלו. עם זאת, הפנייה לטיפול הזוגי בדרך כלל (ואנחנו לא אומרים שזו צריכה להיות השאיפה) תגיע בנקודה שבה האתגר או העימות בחיי הזוגיות הפך למצב של להיות או לחדול – פתרון לבעיה או פירוק של הזוגיות והמשפחה. מבנה הטיפול, במרבית המקרים, מבוסס על פתיחות מלאה של שני הצדדים אחד עם השני ועם המטפלים, בכדי שהתמונה המלאה והשלמה ביותר תהיה ברורה לכל הצדדים. במצב שכזה יכול לנקוט המטפל בגישות אקטיביות או פסיביות בהתאם לניתוח שלו את המצב ובהתאם למקצועיות שלו – ולתת לזוג את המענה האיכותי ביותר שנחוץ לכל אחד מהם בנפרד ולשניהם יחד.
  • מיהו מטפל מוסמך? ממש לא כל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל זוגי. טיפול זוגי הוא תחום שבכדי לעסוק בו יש צורך בהכשרה ברמת תואר שני במקצוע טיפולי כזה או אחר (פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, עבודה סוציאלית וכדומה). בנוסף להכשרה הקודמת הזו, יש צורך בלימודי תעודה נוספים במוסד מוכר ומסמיך למקצוע זה, ובמרבית המקרים הדרך הטובה ביותר לוודא זאת היא בווידוא ההשתייכות לאגודה המקצועית בתחום.
  • ומה עושים אם בן הזוג לא משתף פעולה? כאן נמדדת המקצועיות והאיכות של המטפל הזוגי. מצב של חוסר שיתוף פעולה של צד אחד וחוסר נכונות לטיפול הוא לא מצב בלתי שכיח בטיפול זוגי, ומטפל מקצועי ואיכותי ידע לתת לכך את המענה המקצועי והאיכותי הרלוונטי, שיוציא משני הצדדים את מה שצריך לצאת ויפתח את הפתח לטיפול בבעיות ובאתגרים.

אם חיי הזוגיות שלכם חשובים לכם, אל תתנו להם להידרדר ולהפוך לנחלת העבר

חשוב להבין כי טיפול זוגי הוא לא פתרון קסם. לא מעט מערכות יחסים מגיעות בסופו של דבר לפרידה גם אחרי טיפול זוגי – אבל בשביל לתת לעצמכם את ההזדמנות האיכותית ביותר לשמירה על הזוגיות והמשפחה, פנו אלינו.