הגירה לישראל

חוק האזרחות – הגירה לישראל הוא אחד החוקים המשמעותיים והחשובים במדינה מראשית ימיה

בשנת 1952 נחקק בישראל אחד החוקים המשמעותיים ביותר במדינה שלנו מראשית ימיה ועד ימינו, שידוע בתור חוק האזרחות. חוק האזרחות הוא למעשה החוק המכתיב מי יכול לקבל אזרחות ישראלית במדינה שלנו, ובמדינת ישראל חוק האזרחות הוא חוק ייחודי לעומת חוקי אזרחות של מדינות אחרות בעולם.

הסיבה לכך היא שחוק האזרחות הישראלי הוא חוק שנותן משמעות לאתניות ולדת של אדם שמעוניין לקבל אזרחות ישראלית, כאשר החוק מגלם למעשה את היותה של ישראל בית לאומי ליהודי כל העולם. כעת, נבין בדיוק מהם התנאים להגירה לישראל ולקבל אזרחות לפי חוק זה.

מי יכול להגר לישראל לפי חוק האזרחות?

  • מי יכול להגר? הגירה לישראל היא למעשה לא מה שמוסדר בחוק האזרחות אלא בחוק השבות. חוק השבות הוא החוק שקובע שמי שמעוניין להגר לישראל, מה שמכונה גם עלייה, יכול לעשות זאת בכל מקרה שבו הוא או שורשיו יהודיים. יהודי, לא משנה מהיכן הוא מגיע, זכאי לעלות למדינה ולפי חוק האזרחות – גם לקבל בה אזרחות בהינתן רצון שלו. למדינה יש אפשרות לסרב הגירה ליהודי במידה והוא נושא מחלה מסוכנת או שיש לו רקורד פלילי שמצדיק זאת.
  • מי מקבל אזרחות? אזרחות ישראלית ניתנת למי שביצע הגירה לישראל ושמוכר כיהודי לפי חוק השבות – כלומר הוא, הוריו או מי מסביו יהודיים. מעבר לתנאים של קבלת אזרחות עבור יהודים, ישנם גם תנאים המכתיבים כיצד מקבלים אזרחות אם אין שורשים יהודיים – נישואים לאזרח ישראלי, לידה בארץ, מגורים ממושכים ועבודה בארץ, או אישור והחלטה מיוחדים של שר הפנים.

 

 חוק האזרחות הוא חוק שמבהיר עובדה חשובה – הגירה לישראל היא ערך יהודי

חוק האזרחות הוא חוק ידוע ומשמעותי במדינת ישראל, בעיקר משום שהוא ממחיש את אחד הערכים המשמעותיים ביותר במדינה שלנו מראשית ימיה – היותה של המדינה בית ליהודי כל העולם, וקודם כל ליהודים.

הגירה לישראל היא תהליך פשוט מאוד עבור יהודים, ועבור מי שאינו יהודי – מדובר בתהליך מסובך יותר, בוודאי כשהדבר נוגע בקבלת אזרחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.