יותר ויותר זוגות בוחרים לעשות היום הסכם ממון לפני שהם מתחתנים, בניגוד למה שרבים חושבים, זה לא בהכרח הורס את הרומנטיקה, להיפך, זה יכול רק לחזק אותה.

זוגות רבים בוחרים היום לחתום על הסכם ממון לפני שהם מתחתנים. מה שבעבר היה נתפס בעיניי ישראלים רבים כדבר שאין לעשות אותו, כדבר שיכול לפגוע במערכת היחסים ולהרוס את הרומנטיקה שבין הצדדים, היום נתפס כאקט שהוא כמעט חובה. לכן זוגות רבים משכירים את שירותיו של עורך דין על מנת לערוך הסכם שכזה.

לפני שאנחנו נצלול אל עומק העניין ונסביר מה זה הסכם ממון ומה החשיבות שלו, צריך לציין תיקון קטן, אומנם מרבית הזוגות שעושים הסכם כזה הם כאלה שעומדים להתחתן אך בעיקרון גם זוגות שחיים ביחד תחת הסכמים שונים או כאלה שבוחרים להיות ידועים בציבור, בוחרים לא פעם לעשות הסכמי ממון ביניהם, זאת על מנת להימנע מבעיות וקשיים שונים אשר עלולים לצוץ במהלך הדרך, במיוחד אם הם יחליטו להיפרד.

מה זה הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם אשר שני בני הזוג חותמים ובו הם מגדירים מה יהיו הזכויות של כל אחד מהם במידה וייפרדו. הסכם כזה נחתם בשני מצבים, כשאחד מבני הזוג מגיע עם הרבה יותר רכוש וכסף מאשר הצד השני והוא איננו רוצה לאבד אותו במקרה של פרידה (כלומר, הוא לא רוצה שבית המשפט יקבע כיצד לחלק אותו) או כאשר שני הצדדים מגיעים עם הרבה רכוש וכסף, והם רוצים לצאת מהיחסים כמו שבאו.

כאן המקום לומר, בית המשפט זכאי לקבוע שהסכם ממון בטל ומבוטל בתנאים מסוימים, למשל אם הוא לא מתחשב כלל בזכויות של צד מסוים (בדרך כלל הצד שאיננו בא עם רכוש וכסף) או כאשר מתברר שההסכם נחתם תחת לחץ.

החשיבות של עורך דין להסכם

על מנת לערוך הסכם ממון חייבים להשתמש בעורך דין. זה צריך להיות עו"ד שמתמחה בחוזים או בדיני משפחה. הוא אמור לנסח את ההסכם בין הצדדים. חשוב להדגיש, שכל צד זכאי להביא עורך דין מטעמו שיבחן את ההסכם, האם הוא תקין, האם יש לו השגות וכדומה.

על עורך דין הסכם ממון להסביר לצדדים את משמעות ההסכם, מה בדיוק מותר ומה אסור, במה בית המשפט מכיר ובמה לא.

מדוע נכון לעשות הסכם ממון

כאמור, לא מעט זוגות חוששים מפני הסכם ממון בטענה שהוא יכול לפגוע ברומנטיקה שלהם, הוא יכול לעורר שדים מסוימים ולייצר מוקשים במהלך הנישואים. המומחים יטענו, שאם כך הדבר, הרי לא צריך הסכם ממון בשביל זה, אלא סביר להניח שכל דבר עלול לגרום נזק למערכת היחסים והסכם כזה הוא רק תירוץ לכך. יש בזה משהו.

הסכם כזה אומנם מציב שאלות מסוימות על השולחנות, כשהעיקרית היא כמובן, האם אנחנו בוחרים להיות עם מישהו בגלל הכסף שלו מצד אחד, והאם אנחנו לא מאמינים לו ולא מאמינים בזוגיות ולכן אנחנו רוצים לשמור על הכסף שלנו, מצד שני.

התשובה היא, שהסכם כזה מגן על הזכויות שלנו. במקום לייצר מצב בו אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בלי כלום, הרי שהסכם כזה מגדיר מראש מה אנחנו נקבל אם חס וחלילה הזוגיות לא תצלח.

צריך להיות מציאותיים, כיום הגירושים הרבה יותר נפוצים מאשר בעבר, וכאשר מתגרשים המצב הכלכלי נפגע. הסכם כזה יכול במידת מה להגן עלינו, בין אם אנחנו אלה שמגיעים אל הקשר עם רכוש וכסף ובין אם אנחנו בצד השני של המשוואה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.