במציאות של ימינו, הסכם הנישואין הוא הסכם כלכלי לא פחות משהוא הסכם אישי

המודל הזוגי והמשפחתי שבו חיים מרבית בני האדם בעולם המערבי, ובישראל כחלק ממנו, הוא מודל של נישואין. ואכן, מוסד הנישואין מהווה מרכיב מרכזי ומהותי בחיים של רובנו – חלק גדול מחיינו טרם הנישואים מתרכז במידה רבה במציאת בני הזוג המתאימים לנו לחיים אלה ולהקמת משפחה, ואנחנו שואפים לחיות את מרבית חיינו בחיי נישואין פוריים ואמיצים בהם כל צד הוא העוגן והחלק השני של הצד השני. עם זאת, אסור לנו לשכוח שכיום, לא פחות משהנישואין הם הסכם אישי, הם הסכם כלכלי לכל דבר ועניין. המשמעויות הכלכליות הרבות של חיי נישואין וההשלכות האפשריות של פרידה או של חס וחלילה פטירה בחיי הנישואין, הן שמובילות זוגות רבים לניסוח הסכם ממון במסגרת הסכם טרום נישואים.

מה זה בדיוק הסכם ממון, מי אחראי על עריכתו, ומהו המענה לסיטואציות שונות שקשורות אליו?

  • מהם הנושאים אליהם קשור הסכם ממון? הסכם ממון הוא כאמור הסכם טרום נישואין, כאשר החלק המשמעותי ביותר של הסכם זה הוא במידה רבה מה שקורה עם הנכסים השונים של הזוג ושל כל צד בזוגיות במקרה של פרידה. כך, למשל, על פי חוק חלוקת רכוש בישראל נקבע כי כל צד בנישואין זכאי לרכוש שהוא הביא עמו, בנוסף למחצית הרכוש המשותף – ובהסכם הממון ניתן לאשרר חלוקה זו או לקבוע אחת אחרת. עוד מרכיב משמעותי, חוץ מחלוקת הממון, הוא ההכרעה בדבר הנכסים הקודמים של כל צד (לדוגמה – דירה), והבטחת הבעלות של צד זה עליהם גם במצב של גירושין. גם תשלומי מזונות עתידיים, במידה ויהיו כאלה, יכולים להיות מנוסחים במסגרת הסכם זה.
  • מי עורך את ההסכם, ומה עושים במצבים עדינים? את הסכם טרום הנישואים ככלל, ואת הסכם הממון כחלק ממנו בפרט, הגורם המקצועי שעורך בדרך כלל הוא עורך דין לענייני משפחה המתמחה בכך. הסכם הממון צריך להיות מאושר בידי נוטריון, במקרה והסכם זה מנוסח לאחר הנישואין הוא צריך להיות מאושר בידי בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני. שאלה נפוצה בהקשר הסכמי הממון היא מה עושים במידה וצד אחד לא מסכים להסכם זה. חשוב להבין כי מדובר בהסכם הדדי, כמו הנישואין עצמם, וללא הסכמת שני הצדדים לא יוכל להיות הסכם ממון – אם הדבר משמעותי מבחינת חלוקת הנכסים, יש לייחס לכך משמעות רבה טרם הנישואים.

הסכם הממון מגדיר את הגבולות הכלכליים במשפחה – וכעת אפשר לבנות חיי נישואין פוריים ובונים

בסופו של דבר, הסכם ממון הוא לא הסכם שצריך לבוא על חשבון הרומנטיקה – ובמערכת יחסים בונה ותומכת, שבה כל צד רוצה את הטוב ביותר עבור עצמו כמו גם עבור הצד השני, אין סיבה שלא לפנות לעורך דין משפחה מהשורה הראשונה ולנסח הסכם ממון איכותי והוגן.