הסכם לחיים משותפים

הסכם לחיים משותפים יכול להיות הסכם נהדר שיקל מאוד על חייכם הזוגיים, אך אנשים רבים לא מבינים מה שונה הסכם זה מהסכם ממון. במאמר זה נסביר לכם מה ההבדלים בין שני ההסכמים כך שתוכלו להבין מה יהיה ההסכם הכי טוב עבורכם למכן חיים זוגיים הרבה יותר טובים.

מהו הסכם ממון בין בני זוג?

הסכם ממון הוא אחד ההסכמים הכי מוכרים שיש. הסכם כזה למעשה קובע מה יהיה עתיד החיים הכלכליים של בני הזוג במידה והתא המשפחתי יפורק. אמנם האהבה יכולה להיות חזקה מאוד בעת החתונה אך בהמשך, אפילו בטווח של 10 או 20 שנים, יכול להיות שהנישואין יעלו על שרטון. במצב כזה יש סיכוי טוב שהרוחות ינשבו בחוזקה והיצרים יתלקחו ויהיה פיצוץ גדול בין בני הזוג בעיקר בעניינים כלכליים. הסכם ממון נועד לסדר את הנושאים הללו מראש ולהסביר לבני הזוג מה יהיה שייך לכל אחד מבחינת התחייבויות כספיות, נכסים, הון עצמי וכן הלאה.

מהו הסכם חיים משותפים?

אולי נדמה לכם שהסכם חיים משותפים הוא בדיוק אותו הסכם כמו הסכם ממון אך למעשה יש ביניהם הבדלים די משמעותיים. אמנם תוכן ההסכם יהיה דומה ברובו אך יש הבדל משפטי ברור מאוד ביניהם. הסכם ממון חייב להיות מאושר על ידי שופט כי אם לא, הוא לא יהיה תקף. הסכם לחיים משותפים הוא הסכם שמדבר גם על עניינים אישיים וגם על עניינים כספיים כאשר גם בהסכם זה כמו בהסכם ממון מדובר על החלק המהותי ביותר בו. חשוב לדעת כי הסכם לחיים משותפים מיועד לזוגות שלא נישאים כלומר הולכים לחיות בתור ידועים בציבור.

כיצד נדע מה אנו צריכים?

אם אתם עומדים להתחתן אתם חייבים לחתום על הסכם ממון. הסכם ממון הוא ההסכם היחיד שיוכל לשרת אתכם בתור זוג נשוי וכל הסכם אחר כולל הסכם לחיים משותפים לא יוכל להיות זה שיציל אתכם בעת פירוק התא המשפחתי וקביעת הסדר העתידי ביניכם. אם אתם לא עומדים להתחתן לפחות לא בינתיים, ואתם מעוניינים להירשם בתור ידועים בציבור ולקבל את ההטבות של זוג שחי ביחד, אתם יכולים בינתיים לערוך אך ורק הסכם לחיים משותפים. חשוב לזכור כי עורך דין יכול לערוך את שני סוגי ההסכמים לפי התבנית המתאימה ואם צריך כמובן גם לאשר הסכם ממון מול שופט.

למה הסכמים אלו חשובים?

ההסכמים הללו חשובים מאוד כיוון שהם קובעים למעשה את ההסדר העתידי שלכם במידה והתא המשפחתי יתפרק. חשוב לזכור כי אי אפשר לזלזל באפשרות הזו גם אם בהווה היא לא נשמעת לכם הגיונית. יש לא מעט זוגות שמגלים בעתיד שהם לא מסתדרים זה עם זה ואז הם מגלים שהעתיד הכלכלי שלהם יכול להיות בעייתי מאוד. חשוב לזכור כי עצם העובדה שאתם עורכים וחותמים על הסכם לחיים משותפים או הסכם ממון לא אומר שלא יהיו בעיות. יהיו בעיות, על אחת כמה וכמה אם לא מדובר על הסכם שלדעת אחד הצדדים שווה, אך הם ייפתרו הרבה יותר בקלות ולפי ההיגיון הבריא.

כיצד נבחר עורך דין מתאים?

כדי לערוך הסכם ממון יש צורך לבחור בעורך דין לענייני משפחה. הוא היחיד שמכיר את הנהלים ואת התבנית המתאימה וכמובן יידע כיצד לנסח את כל הסעיפים באופן משפטי. צריך לזכור כי עורך הדין צריך להיות אדיב וישר, הוא צריך להיות מקצועי מאוד כי כל טעות בהסכם יכולה להיות מרה בהמשך. חשוב גם לזכור כי עורך הדין צריך לעלות מחיר שמתאים לכם לכיס ולכן יש לבצע סקר שוק ולהשוות את כל הפרמטרים.