הוצאה לפועל

הבית, המכונית וכל שאר הנכסים שלכם שצברתם ורכשתם משך שנים ארוכות עלולים לשמש כנשק או ככלי בידי אלו שאתם חייבים להם כספים. רשויות החוק הינן בעלות סמכות להטלת עיקולים על בעלי החוב וחשוב מאוד לדעת איך יש להתמודד עם אנשי הוצאה לפועל, מה הם לא יוכלו לעקל ומתי תוכלו לבטל בכל זאת את רוע הגזירה.

מהו ההליך לעיקול רכוש?

זה עלול לקרות לבעל עסק שהסתבך עם עובד אותו פיטר, זה יכול לקרות גם לנהגים שצברו דו"חות במשך הרבה שנים. בעצם כל מי שנקבע עליו כי הוא חייב כסף לגורם כלשהו והוא מסרב לשלם, או אז קיים ההסדר של עיקול הרכוש של החייב. במקרה ונקלעתם לסכסוך כלשהו ואתם ניצבים בצד הלא נכון כדאי שתדעו מה עליכם לעשות.

למה עיקול?

בעיקרון נועד העיקול כדי להעניק לחייב הזדמנות שנייה לשלם את חובו. אך אם חלפו יותר מ-30 יום מהמועד בו נרשם העיקול והחייב עדיין עומד בסירובו לשלם, אזי רשאי הרשם של ההוצאה לפועל לצוות על מכירת הנכסים שעוקלו. באופן כזה מאפשר מנגנון העיקול לנושה לפרוע את חובו באמצעות מימוש הנכס שברשותו וזאת תוך זמן סביר.

איזה רכוש ניתן לעיקול?

חשוב לדעת שלא כל דבר ניתן לעקל. על פי הגדרת החוק אין לעקל דברי מזון, בגדים, תשמישי קדושה, ציוד או כלים המשמשים למשלח יד או לפרנסה. כמו כן, חיות מחמד שאינן משמשות לעיסוק שנושא אופי מסחרי.

מה עושים כאשר החייב מתנגד?

על פי החוק של ההוצאה לפועל ניתן להפעיל כוח כלפי חייב המתנגד להליך העיקול. מובן שזה אמור להיעשות באפן מתון ושקול מבלי שהדבר יסכן אותו או אנשים אחרים בסביבתו. באופן כללי ניתן לומר שסוגיית התנגדותו של החייב הינה סוגיה רגישה מאוד וישנן קביעות ברורות של בית המשפט בעניין זה.

ביטול העיקול

לאחר תשלום החוב או כאשר נמכרו המטלטלים המעוקלים והחוב כוסה על ידי הכסף שהתקבל תמורתם, יבוטל צו העיקול. כמו כן עיקול שבוצע שלא כפי הדין יבוטל אף הוא, ויש לכך דוגמאות רבות.

לסיכום – אם נקלעתם לסיטואציה הלא פשוטה בו מתדפקים המעקלים על הדלת אף אם כבר הוטלו עליכם עיקולים אך הם עדיין לא יצאו אל הפועל, חשוב מאוד שתדעו כיצד עליכם לפעול. עורך דין שמתמחה בתחום הוצאה לפועל יוכל לסייע לכם לצלוח בשלום את המשימה הסבוכה הזו, או לכל הפחות להקטין עד כמה שאפשר את הנזק שעלול להיגרם לכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.