מהי בדיוק הגירה בכפייה, וכיצד מושג זה מתיישב עם מה שידוע לנו על הגירה?

לכאורה, עצם המושג הגירה בכפייה הוא מושג בעל סתירה פנימית. הגירה, בהגדרתה, היא תנועה של אוכלוסייה בתוך מדינה או בין מדינות, בין אם בשל מצב רע במקום ממנו מגיעים ובין אם בשל הזדמנויות כלכליות או חברתיות בכתובת היעד – ובמרבית המקרים בשל שילוב של שני הגורמים הללו.
כאשר מוסיפים את עניין הכפייה להגירה, אנחנו מקבלים למעשה משהו שאינו בדיוק הגירה, אלא יותר גירוש – והמונחים הללו הם אכן מקבילים למדי ברמה החברתית וברמה הטכנית. לאורך ההיסטוריה, היו לא מעט מקרים של הגירה שכזו – ונביא כמה מהם.

כמה דוגמאות בולטות להגירה בכפייה, מההיסטוריה הרחוקה ועד ימינו אנו

  • גירוש יהודי ספרד – אולי מקרה המוכר ביותר ליהודים ברמה ההיסטורית הוא גירוש יהודי ספרד, שהתרחש ב-1492 וגרם לעקירתם של מספרים שנעים בין מאה למאתיים אלף יהודים שסירבו להתנצר, מביתם שבממלכה הספרדית, למדינות רבות באירופה ובצפון אפריקה. זהו אירוע משמעותי ברמה ההיסטורית העולמית, וודאי כאשר אנחנו מדברים על היסטוריה יהודית.

 

  • תכנית ההתנתקות – אחד הדברים שלא רבים מבינים לגבי הגירה באופן כללי והגירה בכפייה בפרט הוא שהגירה יכולה בהחלט להיות גם בתוך המדינה בין חלקים שונים שלה. הדוגמה המוכרת והכאובה ביותר בתודעה הישראלית היא הדוגמה של תכנית ההתנתקות שהתרחשה ב-2005, ובה תושבי גוש קטיף ורצועת עזה הישראלים נעקרו מבתיהם שברצועה, ונאלצו לבנות חיים חדשים מחוץ לרצועת עזה. דוגמה זו היא לא רק רלוונטית, וכולנו זוכרים אותה היטב – זוהי גם דוגמה של התמודדות של מדינה מודרנית עם תהליך כפוי שכזה.

עו"ד הגירה

כל תהליך הגירה אינו תהליך פשוט, וכשמדובר בהגירה בכפייה מדובר בתהליך קשה פי כמה

תהליכי הגירה, בין אם מדובר בהגירה פנים מדינית ובין אם בהגירה בין לאומית, הם תהליכים לא פשוטים ברמה החברתית והאישית גם יחד.

כאשר מדובר בהגירה בכפייה המצב הזה חמור וקשה פי כמה וכמה – אזרח שלא רצה לעזוב את ביתו ולבנות את חייו במקום חדש, יתקשה הרבה יותר לבנות חיים שכאלה – ויש שיגידו שהמחויבות החברתית של כל חברה היא לקבל אנשים כאלה ולסייע להם ככל שרק ניתן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.