דיכאון אחרי לידה אינו תופעה נדירה, ויכול לחלוף לאחר טיפול מתאים

דיכאון אחרי לידה מתרחש לאחר 4 שבועות בממוצע מלידת התינוק. מדובר בתופעה נפוצה יחסית, התוקפת בעוצמות משתנות בין 5 אחוז לעד 25 אחוזים מהנשים. לא לחלוטין ברור מהו מכלול הסיבות המדויק היוצר את התופעה, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של נטייה טבעית, במכלול של רגשות פתאומיים ועזים הקשורים לגידולו של התינוק. נמצא, כי זוגיות במשבר, או תחושה של חוסר תמיכה חברתית מספקת עשויים להגביר את הסיכוי לדיכאון, כמו גם היסטוריה של עישון, חוסר בוויטמינים וקשיים בגידול התינוק (בעיות בריאותיות או התנהגותיות). יש הטוענים כי המקור לתופעה מבחינה אבולוציונית היה הצורך של אם חדשה להיעזר בתמיכת הסביבה לשם גידול הילד, ולכן במקרים של הרגשת בדידות או הזנה לקויה מתפתחת התופעה הנ"ל.

דיכאון אחרי לידה משפיע בצורות שונות על כל בני המשפחה

דיכאון אחרי לידה מאופיין במגוון תסמינים אשר חלקם או כולם יופיעו. חלק מהם כוללים הערכה עצמית נמוכה, פחד, חוסר חברתיות כלפי הסביבה, העדר רצון לטפל בתינוק, ישנוניות, כעס, חרדה וליקויים בדיבור או בכתיבה. יש לזכור כי רק פסיכיאטר מוסמך מסוגל לאבחן את המחלה בצורה נכונה, ולהעניק לאם ליווי וטיפול לפתירתה. דיכאון אחרי לידה משפיע בצורות שונות על כלל בני המשפחה:

  • הורים: למרות שמדובר בתופעה פחות נחקרת באופן יחסי, גם גברים עשויים לסבול מדיכאון אחרי לידת ילדם. ישנה מחלוקת לגבי האחוזים, אך ככל הנראה מדובר בתופעה נפוצה לפחות כמו אצל הנשים.
  • ילדים קודמים: ילדים קודמים עשויים לחוש את מצב הרוח ולהיות מושפעים ממנו. במקרים קיצוניים אף עלולה להתפתח סלידה כלפי הרך הנולד. חשוב מאוד להיעזר בקרובי משפחה ולא להזניח את הטיפול ואת הדאגה לילדים, ובמידת האפשר לפי גילם להסביר להם את המצב.

טיפול נכון בדיכאון אחרי לידה יכול לקצר את זמן ההתאוששות

בין אם מדובר באבחון מקדים, טיפול מונע או כיוצא באלה, יש להיוועץ עם פסיכיאטר מומחה. דיכאון אחרי לידה הוא תופעה ברת טיפול, אשר רוב מוחלט של הנשים הסובלות ממנה חוזרות לתפקוד רגיל ומהוות אימהות מטפחות ואוהבות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.